مبل
مبلمان آردیسون مبلمان آردیسون
مبلمان راحتی
مبل راحتی پینک
مبل راحتی پاف بارجر
مبل راحتی وانیا
مبل راحتی آرتور
مبل راحتی جیوا
مبل راحتی راکس
مبل راحتی چستر فیلد
مبل راحتی بوگاتی
مبل راحتی کالدرا
مبل راحتی پاف کارما
مبل راحتی لاوا
مبل راحتی مدرن
مبل راحتی روبان
مبل راحتی شیوا
مبل راحتی مرجان
مبل راحتی کوبیز
مبل راحتی کارینا
مبل راحتی سیدنی
مبل راحتی دوپین
مبل راحتی سالار
مبل راحتی کانیون
مبل راحتی کلاسیک
مبل راحتی کلاسیک (دوبل)
مبل راحتی پارسا

مبلمان راحتی ال
مبل ال سرو
مبل ال تیلا
مبل ال مونا
مبل ال توکیو
مبل ال رویا
مبل ال پفکی
مبل ال اطلس

کاناپه و تی وی روم
کاناپه کارما
کاناپه انرژی
کاناپه ایکس ال
کاناپه دایان

سرویس میز ناهارخوری
سرویس ناهارخوری مارشال
سرویس ناهارخوری ویستا
سرویس ناهارخوری کلاسیک
سرویس ناهارخوری مهرگان
سرویس ناهارخوری پارمیس
سرویس ناهارخوری دینا

سرویس تخت خواب
سرویس تخت خواب رویال
سرویس تخت خواب ویولو
سرویس تخت خواب فیونا

انواع تشک
تشک هستاش
تشک سفیر
تشک هستاش XT

استند و بوفه
استند آیلین
استند گیتار
استند قلب
استند ماه و ستاره
استند گرد

میز جلومبلی
مثلث ساده
دایره ساده
دایره رنگی
میز فضایی
میز شطرنجی
میز دایره ، شش ضلعی
میز مستطیل و مربع

تزئینات منزل
تاب ریلکسی

مقالات مبلمان
پارچه های مبلمان
تمیز کردن پارچه مبل
تسمه مبل چیست ؟
انواع چوب در مبلمان
آشنایی با انواع پایه مبل
آشنایی با انواع فوم و اسفنج
۱۰ ایده برای تغییر
روش هایی برای بهبود فضای منزل
راهنمای مفید خرید مبلمان
نگهداری از مبلمان چرمی
روش تمیز کردن مبل‌ ها
مبلمان اطاق نشیمن

رنگ بندی پارچه ساده
رنگ بندی پارچه راستیک
رنگ بندی پارچه ملیتا
رنگ بندی پارچه ماربل
رنگ بندی پارچه بوگاتی
رنگ بندی پارچه مازراتی
رنگ بندی پارچه مکس

رنگ بندی پارچه گل دار
رنگ بندی پارچه های یونیک

رنگ بندی چرم
رنگ بندی چرم ویکتوریا
رنگ بندی چرم Luxuary

سئوالی دارید . ؟
تماس با ما

شبکه های اجتماعی



مجوزها
logo-samandehi

انواع چوب در مبلمان

بازدید کنندگان گرامی ؛

در این مقاله انواع چوب های مورد استفاده در صنعت ساخت مبلمان را بررسی میکنیم در نظر داشته باشید با مطالعه این مقاله به اطلاعات شما در رابطه با خرید مبلمان افزوده خواهد شد و باعث می شود به راحتی تصمیم گیری نمایید .

 

بررسی نوع چوب : نوع چوب به کار رفته در مبلمان حائز اهمیت است . نوع چوب به به کار رفته در مبلمان باید از یک نوع باشد ( از یک گونه چوبی ) زیرا مقاومت ها و کشش های چوب ها با یکدیگر متفاوت است ولی می توان از چوب هایی که دارای مقاومت های نزدیک به یکدیگر باشند استفاده نمود با رعایت موارد مربوط به آن ها

گره در چوب : یکی از مشکلات موجود در چوب گره در آن است . بسته به نوع چوب مصرفی و محل گره مقاومت های مربوط به آن ها متفاوت است . چوب روسی که در ایران اکثراً برای ساخت مبلمان استفاده می شود و معمولاً از چوب درجه۲ می باشد دارای گره های فراوانی است . درصد گره در این چوب ها بسیار بالاست اگر محصولات خریداری شده چوب روسی باشد باید به محل گره و بزرگی و کوچکی آن توجه کرد .

گره دارای بافتی جداگانه از چوب می باشد و ممکن است در هنگام حمل و نقل یا جابه جایی از جای خود خارج شود و زیبایی مبل را به مخاطره بیاندازد . بسیاری از مردم گره را به عنوان زیبایی چوب می شناسند ولی درواقع یک نوع عیب به حساب می آید . شایان ذکر است که اگر از چوب مرغوب روسی و درجه یک استفاده شود درصد گره آن پایین می باشد .

محل گره در چوب : اگر محل گره در پایه های مبلمان و یا هر محصول دیگر چوبی باشد و گره نیز شل باشد پس از مدتی از جای خود خارج می شود ، چون الیاف گره ، از الیاف چوب جدا می باشد و سطح مقطع چوب را کم می کند و باعث شکست پایه ی مبلمان می شود و همچنین اگر گره در محل اتصال دو پایه ( قیدها ) که بیشترین فشار عمود بر الیاف را تحمل می کند وچود داشته باشد پس از مدتی قید دچار مشکل خواهد شد .

گره در چوب های سوزنی برگ و پهن برگ : بسته به نوع بزرگی و کوچکی گره در چوب های پهن برگان و سوزنی برگان مقاومت های آن ها نیز تغییر می کند . وجود گره در چوب پهن برگان مشکل خاصی را ایجاد نمی کند زیرا چوب پهن برگان دارای مقاومت های کافی برای ساخت مبلمان و انواع محصولات چوبی می باشد البته به میزان کوچکی و بزرگی گره بستگی دارد زیرا هر چه گره بزرگ تر باشد مشکلات به وجود آمده نیز بیش تر می شود .

در سوزنی برگان به علت وجود شاخه های فراوان اثر گره در آن بسیار دیده می شود . در چوب سوزنی برگان نیز کوچکی و بزرگی گره مورد بحث قرار می گیرد . در مورد چوب سوزنی برگان و دارای گره در مسئله ی انتخاب محصول ساخته شده با آن بسیار دقت شود چون این چوب از نظر مقاومت ضعیف می باشد و باید نهایت دقت در انتخاب محصول ساخته شده را نمود.

بررسی محل اتصال : بررسی محل اتصال یکی از موارد حائز اهمیت در خرید مبلمان است . اگر اتصالات مربوط به قطعه ی ساخته شده به یکدیگر جفت نشده باشد امکان شکست درز محل اتصال به وجود می آید در محل اتصال نباید ترک و یا درز پر شده با بتونه وجود نداشته باشد . چون احتمال شکست بالا می رود دو چوب متصل به هم کاملاً از لحاظ چفت بودن بررسی شود . درزی ما بین محل اتصال وجود نداشته باشد . دو چوب متصل به هم ضخامت یکسانی داشته باشند .

رنگ روی محصولات چوبی : اگر نوع چوب در موقع خرید مبل برای شما حائز اهمیت است مبلی را انتخاب نمائید که رنگ روی آن از رنگ های شفاف باشد مانند ( پلی استیل و …) زیرا به خوبی بافت و نوع چوب مشخص می شود و تمام موارد ذکر شده در آن دیده می شود . اگر رنگ برای شما حائز اهمیت است از مبلمان با رنگ های پوششی استفاده نمایید ولی نوع چوب به دلیل پوشش رنگی مشخص نمی شود و اگر به امر چوب شناسی وارد هستید از جایی که چوب رنگ نشده می توان به نوع چوب پی برد رنگ های پوششی مانند رنگ روغنی ، رنگ های مرمری ، رنگ های طلایی و غیره می باشد .

تغییر رنگ زمینه ی چوب : به طور کلی چوب دارای زمینه رنگ واحدی است . هر نوع تغییر رنگ در زمینه چوب که توسط حمله قارچ ها صورت می گیرد یک نوع عیب به حساب می آید . این عیب به صورت تغییر رنگ زمینه ی چوب که عمدتاً به رنگ های زرد و رگه های مثل ، نخ سیاه رنگ دیده می شود . این تغییر رنگ در زیر رنگ های شفاف دیده می شود . البته نوع ضعیف آن تغییری در مقاومت های اصلی چوب را نمی دهد ولی نوع قوی آن باعث خورده شدن چوب می شود که معمولاً در زیر رنگ های پوششی به چشم نمی خورد بعضی از فروشندگان مبلمان از آن به عنوان زیبایی یاد می کنند در کل چوب باید یک دست باشد.

خط های نیم دایره یا دایره در روی محصولات چوبی : این خط ها که از ماشین پوست زدن ( دستگاه سمباده زنی که به صورت دوار می باشد ) به روی چوب باقی می ماند که باید توسط سمباده زده از بین رود در صورت مشاهده این گونه خط ها محصول به خوبی پرداخت نشده است و در زیر هر نوع رنگی خود را نشان می دهد .

مشاهده ی بتونه در زیر رنگ : بتونه ماده ای است برای پر کردن خلل و فرج موجود در چوب اما نه هر خلل ، فرجی . پر کردن چوب به وسیله بتونه در جاهایی که چوب ترک بزرگی خورده و یا شکسته است درست نمی باشد و چون با بتونه پر شده و سطح کار رنگ شده از دید خارج است احتمال شکست در آن محل وجود دارد بتونه در زیر رنگ های پوششی دیده نمی شود بتونه بیشتر مورد استفاده در محصولاتی که روی سطح آن ها رنگ شفاف است باید کاملاً هم رنگ چوب باشد تا در زیر رنگ خود را نشان ندهد .

در یک سطح بودن پایه ها : از در یک سطح بودن پایه های مبلمان خود اطمینان حاصل فرمایید چون در صورت مساوی نبودن آن ها فشار به قسمت های عقب و جلوی مبل آمده و مبل دچار پیچیدگی می شود .

 

اطلاعات
بروزرسانی چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵
تعداد بازدید 2655 بازدید

تعمیرات مبلمان منزل